Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

0546 420 2024 - 0322 459 0894

Hamama Ne Amaçla Gidilir?

Hamama Ne Amaçla Gidilir?

Adana Hamam olarak hamamların; Geleneksel bir yapısı olan hamamların ruhsal ve bedensel temizliğin yanı sıra pek çok yan unsuru da bulunmaktadır, demekteyiz. Geçmişten günümüze gelen hamam kültürü içinde evlilik, doğum ve eğlence gibi bir çok sosyal olay da yer almaktadır. Türk toplumunda önemli bir yere sahip olan hamamlar ülkemizde tarihi hamamlarla kendini gösterirken diğer yandan artık büyük oteller de bünyelerinde açtıkları hamamlar ile hamam kültürünü sürdürmeyi ve tesislerinde ağırladıkları turistlere tanıtmayı tercih ediyor. Hamamlar geçmişte yalnızca daha çok güzellik, sağlık ve temizlik amacı ile kullanılırken, artık günümüzde daha komplike şekilde kullanılıyor. Buna örnek olarak da hamamlar içinde yer alan klasik köpük ve kese masajlarının yanı sıra soğuk ve sıcak su havuzları, çamur, yosun, bal, kil, aromatik köpük, yoğurt, bitkisel yağ ve çikolata masajları ile vücut bakım alanlarını görmek mümkün. Bütünsel bir arınma olarak değerlendirilen hamam kültürü yalnızca yıkanma ve keselenmenin de ötesinde ruhsal ve bedensel arınma ile birlikte bütünsel terapi de sağlamaktadır. Hamamda yapılan masaj ile birlikte bedensel güzelliğin yanı sıra tedavi amacı da güdülebilir. Ve sosyal, kültürel ve sağlık merkezi olan bir kompleks olarak da değerlendirilebilir.

Adana Masaj Salonu olarak hamamın Romalılardan Türklere geçen hamam kültürü zamanla Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçası olmayı başarmış ve tüm dünyaya da bu şekilde tanıtılmıştır. Osmanlı döneminde de revaçta olan hamamlar, o dönemde sosyalleşmenin önemli bir unsuruydu. Neredeyse her mahallede bir tane hamam bulunurken, kadınlar haftanın bir gününü mutlaka buralarda geçirirlerdi. Hamam hazırlığı da ayrı bir ritüel gerektirdiğinden bohçalar hazırlanır, yiyecekler konulur ve tüm gün burada geçirilirdi. Aynı zamanda temizliğe dayalı törenler de hamamlarda gerçekleştirilirdi, örneğin, gelin, sünnet, asker hamamı en bilinen törenler arasında yer alırken, 40’ını dolduran bebekler de hamama götürülürdü.

Adana Hamam olarak; Hamamı sağlık sunan bir merkez olmakla birlikte kalp sorunu ya da tansiyonu olan kişilere çok önerilmemektedir. Buharlı ve sıcak olan ortam bu hastalıkları olanlara rahatsızlık verebileceği gibi, hamama giderken çok ağır yememek ve alkol de almamış olmakta fayda var.

Author Info

Meral OK

Comments ( 2 )

  • Mert

    En çok verdiği rahatlığı seviyorum. Her zaman gittiğim ve güvendiğim bir yer.

  • Aydın

    Adana masaj salonu, diğer hamamlara göre çok konforlu. Bu yüzden hep buraya gidiyorum.