Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

0546 420 2024 - 0322 459 0894

Fin Hamamı Nedir?

Fin Hamamı Nedir?

Adana Hamam olarak Fin Hamamını açıklamak gerekirse; Fin, Finlandiya, Enonkoski hamamları ve saunaları ya da duman saunası Türk hamamlarından oldukça değişik olan geleneklerin ürünleridir. Tarihsel kayıtlar doğrultusunda ilk sauna MS 5 ile 8. yüz yılda ortaya çıkmıştır. Erken dönem yapılmış olan saunalar bir höyüğün ya da bir tepenin içine kazılmıştır. Araç, gerek ve teknolojik gelişmeler ilerledikçe ahşap yapılar kullanılmaya başlandı. Bir şöminede taşlar odun ateşinde ısıtılarak, odadaki havanın ısınmasıyla ateşten çıkan sıcaklık da odayı kaplar. Odadaki hava istenen dereceye geldiğinde ise duman odadan temizlenerek, yıkanmak isteyenlere açılır. Yanan tahta kokusunun odaya sinmesi ise bu temizlik töreninin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu tahta duman kokulu banyoya Fin saunalarına duman saunası da denir. Çoğu kişi tahta ve duman kokusunu rahatlatıcı bulur.

Adana Masaj Salonu firmamız geleneksel olan Fin Hamamlarında peştemal, mayo ya da havlu pek kullanılmadığını belirtiyor. Çıplaklık Fin toplumunda bir tabu olarak görülmez. Aileler hep beraber saunaya giderler. Bu çok eski bir gelenek olmakla birlikte bir çok ailenin de özel saunası vardır. Kamuya açık saunalar kadın ve erkek bölümü olarak ayrılır ancak saunalar cinsellikle bağdaştırılmaz. Fin halkı saunayı, gittikleri kiliseden sonraki kutsal kabul ettikleri bir mekan olarak görürler. 20. yüz yılın başlarına dek pek çok Finli kadın, doğumlarını temiz ve sıcak bir mekan olan saunada dünyaya getirmeyi tercih etmiştir. Saunada loş bir ışıklandırma yer alır, içeride konuşulmadan, sessizce ve rahat bir şekilde oturulur. Sıcaklık genel olarak 80 derece ile 110 derece arasındadır. Bazı kişiler üstünde yaprak yer alan huş ağacı dallarını bağlar ve “vihta” yaparlardı. Bu vihta ile ciltlerine hafif bir şekilde vururlardı. Vihtalar aynı zamanda dükkanlarda satılabilir ya da kış mevsiminde de kullanmak üzere buzdolabında saklanabilirdi. Vihta ile bu yöntem kullanılarak kan dolaşımının hızlanması sağlanırdı aynı zamanda kokusunun da ferahlatıcı etkisi bulunduğu söylenir.

Adana Hamam firmamızda; Hamamlar, uzun süre kullanılmaması şartı ile, sıcak su ve sabun kullanımı ile yapılan vücut temizliğinde iyi bir yıkanma ve temizlenme imkanı tanır. Hamamda terleyen vücut, bez ya da sünger yardımıyla ovulur ve vücudun kan dolaşımını arttırdığı gibi, rahatlık verir.

Author Info

Meral OK

Comment ( 1 )

  • Kerim

    İlk defa Fin hamamına gitmiştim. Gerçekten de sunulan hizmetten ve sonraki masajdan çok memnun kaldım.